1. Kas yra kolektyvinis pirkimas?
Tai procesas, kurio metu vartotojai susiburia arba yra suburiami kitos organizacijos į grupę ir visi kartu perka prekes ar paslaugas.
2. Kuo man naudingas kolektyvinis pirkimas?
Vartotojų grupė turi didesnę galią derantis su tiekėju dėl geresnių sąlygų, palankesnių kainų. Vieno galia yra menkesnė. Jei prisijungsite prie kolektyvinio pirkimo, tai greičiausiai įsigysite jums reikalingą prekę ar paslaugą geresnėmis sąlygomis nei pirkdama(as) atskirai.
3. Kiek man kainuos prisijungimas prie kolektyvinio pirkimo?
Pats jūsų dalyvavimas kolektyviniame pirkime nieko nekainuoja. Vartotojų aljansas už tai jokio mokesčio neima. Atvirkščiai, pasinaudoję mūsų siūloma kolektyvinio pirkimo galimybe jūs greičiausiais gausite geresnį rezultatą negu pirkdama(as) atskirai.
4. Kiek ilgai man reikės laukti elektrinės?
Pirmiausia mes surinksime gausų norinčių dalyvauti kolektyviniame pirkime vartotojų būrį ir tada kreipsimės į tiekėjus, tarp kurių pasiūlymų mes išsirinksime geriausią variantą. Paprastai šis procesas užima 3-4 mėnesius.
5. Ar man kainuos pigiau nusipirkti nutolusios elektrinės gabaliuką, jei dalyvausiu kolektyviniame pirkime?
Kolektyvinis pirkimas nebūtinai daromas, kad būtų įsigytas pigiausias, bet kartu ir nebūtinai geriausios kokybės, variantas. Mes nesakome „pirksime pigiausią“, mes sakome „ieškosime geriausio varianto“. „Geriausias“ reiškia, kad ir kaina yra tinkama, ir paslauga geros kokybės.
6. Tai vis dėlto, kada aš gausiu savo saulės elektrinės gabaliuką?
Daugelis saulės elektrinių statytojų dabar teigia, kad šiuo metu trūksta medžiagų, žemės sklypų, darbo jėgos – visų tų elementų, kurie reikalingi nutolusiai elektrinei pastatyti. Mūsų realistiniais apskaičiavimais, sukirtus rankomis su jėgainės statytojais, ji gali būti pastatyta per 4-6 mėn. laikotarpį. Mes stengsimės parinkti geriausią, sparčiai įgyvendinamą, pasiūlymą, bet neaukosime kokybės vardan spartos.
7. Kokios bus garantijos?
Jūsų elektrinė jums turi tarnauti 25-30 metų, o gal ir daugiau. Daugelis saulės fotovoltinių plokščių gamintojų suteikia savo gaminiams 25-30 metų garantiją. Kitiems elementams, tokiems, kaip inverteris – 5 metų. Pasibaigus saulės parko statyboms, jo aptarnavimas perduodamas specialiai priežiūros bendrovei, kuri užsiima parko techniniu aptarnavimu ir priežiūra. Už tai jūs kasmet mokėsite nedidelį mokestį, kuris padengs ir gedimų šalinimą. Galutinės sąlygos ir kainos, suprantama, bus sutartos pasirašius susitarimą su saulės parko statytoju.
8. Kas yra nutolusi saulės elektrinė?
Jūs tikriausiai pastebėjote, kad ant kai kurių privačių namų Lietuvoje yra uždėtos saulės fotovoltinės plokštės. Jos gamina elektrą tame name gyvenančiam vartotojui. Tačiau jau keletą metų Lietuvoje galioja galimybė gaminti elektrą vienoje vietoje, o ją vartoti – kitoje. Pavyzdžiui, jei turite žemės sklypą Šiaulių rajone, o gyvenate name Alytuje, saulės elektrinę galite pasistatyti ant to sklypo, o tos „nutolusios“ saulės elektrinės pagamintą energiją sunaudoti savo reikmėms savo name Alytuje.
9. Kas yra saulės parkas?
Jei pasistatyti nutolusios saulės elektrinės savo sklype neturite galimybės, galite pasinaudoti vadinamųjų „saulės parkų“ schema. Ji veikia taip: saulės parko vystytojas (investuotojas, saulės pramonės kompanija) savo lėšomis savo žemėje pastato didelę nutolusią saulės jėgainę, kurią vėliau gabaliukais išparduoda kiekvienam norinčiam. Tokiu būdu pačiam statyti nutolusios elektrinės nereikia, vietoje to galima įsigyti jau pastatytos elektrinės gabaliuką. Maža to, tokiu būdu perkant saulės parko gabaliuką labai patogu saulės energija pasinaudoti ir daugiabučių gyventojams.
10. Kodėl man naudinga įsirengti elektrinę ant stogo?
Jeigu jūsų stogo šlaitas nukreiptas į pietus, didelę dalį savo suvartojamos energijos dienos metu, ir ypač – vasarą, galėsite pasigaminti ir suvartoti nemokamai, nemokėdami jokių „pasaugojimo“ mokesčių. Elektrinė ant stogo naudinga ir todėl, kad jums nereikės mokėti metinio aptarnavimo mokesčio, kurio neišvengsite, kai perkate saulės elektrinės „gabaliuką“ saulės parke.
11. Kokie kolektyvinio pirkimo žingsniai?
12. Ar galiu išeiti iš kolektyvinio pirkimo?
Taip, galite. Kol nepasirašėte sutarties su tiekėju, tol galite bet kuriuo momentu nustoti dalyvauti kolektyviniame pirkime.
13. Kiek man kainuotų pasitraukimas iš kolektyvinio pirkimo?
Jūsų registracija dalyvauti kolektyviniame pirkime nesukuria jokių finansinių prievolių. Pasitraukdami iš kolektyvinio pirkimo jūs tiesiog savo vietą perleisite kitam laukiančiam asmeniui.
14. Kokios dydžio saulės parko gabaliuką man įsigyti?
Tai priklauso nuo jūsų elektros poreikių. Paprastą skaičiuoklę rasite čia: https://vartotojualjansas.lt/saules-energijos-naudos-skaiciuokle/
15. Jei gyvenu savo nuosavame name ar irgi galiu dalyvauti kolektyviniame pirkime?
Taip, galite.
16. Kiek man gali kainuoti elektrinė, kurią įsigysiu per šį kolektyvinį pirkimą?
Pagal šiuo metu galiojantį kainų lygį 1000 kilovatvalandžių per metus gaminanti saulės jėgainė kainuoja nuo 1000 eurų (+PVM).
17. Kokie bus mano įsipareigojimai pasirašius sutartį su tiekėju?
Jūs tiesiog sumokėsite tiekėjui pinigus ir įsigysite savo elektrinės gabaliuką. Priklausomai nuo kolektyvinio pirkimo metu išsiderėtų sąlygų, tai bus arba jau pastatyto saulės parko dalis, arba dar statomo saulės parko dalis. Pirmu atveju nuosavybę įgysite greičiau, antru atveju reikės šiek tiek palaukti.
18. Ar kolektyviniame pirkime gali dalyvauti juridiniai asmenys?
Vartotojų aljansas šiuo metu siūlo kolektyviniame pirkime dalyvauti privatiems asmenims. Juridiniams asmenims kolektyvinio įsigijimo kampanijų kol kas neplanuojame.
19. Kur kreiptis, jei neradau atsakymo į savo klausimą?
Rašykite mums el. paštu pagalba@lvoa.lt arba skambinkite darbo dienomis nuo 10 iki 16 val. telefonu 8 670 00066